Udzielanie pożyczek spółce komandytowej przez wspólników

Niejednokrotnie zdarza się, że wspólnicy udzielają pożyczki spółce. Co wtedy z odsetkami? Czy stanowią one koszt podatkowy?
Niejednokrotnie zdarza się, że wspólnicy udzielają pożyczki spółce. Co wtedy z odsetkami? Czy stanowią one koszt podatkowy?
Gdy mowa o spółce komandytowej, często pojawia się termin „suma komandytowa”. Co on oznacza i jakie ma konsekwencje dla wspólników spółki? Suma komandytowa spółki, która działa na mocy prawa polskiego, musi być wyrażona jako suma pieniężna w walucie polskiej.
W spółce komandytowej odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe nie jest jednolita. Komandytariusz bowiem odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej, a ta może być dowolnie ustalona w umowie spółki.
Utworzenia spółki komandytowej wymaga zawarcia umowy spółki. Jak to zrobić, by dopełnić wszystkich formalności?
Zakładając działalność gospodarczą zawsze będziemy musieli stworzyć nazwę, która będzie określać nasze przedsiębiorstwo. Każdy przedsiębiorca w Polsce musi działać pod firmą. W praktyce dochodzi bardzo często do pewnych rozbieżności na tle tego pojęcia.
W prawie polskim wyróżniamy dwie grupy spółek. Pierwsza z nich to spółki osobowe, a wśród nich m.in. spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna oraz partnerska. Drugą grupę stanowią spółki kapitałowe takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.
Decydując się na założenie spółki z pewnością zastanawiacie się nad zasadami opodatkowania podmiotu.
Spółka komandytowa jest spółką wpisaną do rejestru KRS, jednak zalicza się ją do spółek osobowych. Pojawia się więc pytanie czy spółka zapłaci CIT jako osoba prawna?
Czasami zdarza się, że rok nie jest dla nas łaskawy i zakończy się stratą, czyli mieliście więcej kosztów niż przychodów. Myślicie pewnie, że te nierozliczone koszty przepadły i już nic nie da się zrobić i zaczynacie się głowić, co by tu zrobić, żeby uniknąć tej sytuacji w przyszłości.
Osoby zajmujące stanowiska w zarządzie spółek często zastanawiają się, w jaki sposób zgodnie z prawem otrzymywać wynagrodzenie z tego tytułu. Istnieją trzy możliwości „zatrudnienia” a co za tym idzie wynagradzania prezesa spółki.
Spółka komandytowa jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg handlowych. Z faktem tym wiąże się wyznaczenie roku obrotowego spółki. Jest to istotne już na etapie aktu założycielskiego, ponieważ to w nim określa się rok obrotowy.